Festiwal kulinarny – Węgry

W dniach 12-15 września delegacja z gminy Busko-Zdrój gościła w węgierskim Szigetszentmiklos, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kulinarnej „GASTROFEST”, którego IV edycja przypadła w tym roku. Były tam również gospodynie z Szańca.

Festiwal Kultury Kulinarnej od czterech lat przyciąga miłośników dobrej kuchni, międzynarodowej kuchni bowiem na Węgrzech, w Szigetszentmiklos w ramach festiwalu goszczą przedstawiciele z różnych państw. Z racji tego, że jest to festiwal kulinarnych smaków nie trudno się domyśleć, że w „centrum uwagi” są smakowite potrawy, którymi każde z zaproszonych państw chce się pochwalić.

Polska ekipa w składzie: Magdalena Cygan, Maria Prędka, Wioletta Koźbiał i Jacek Tarkowski częstowała miłośników dobrej kuchni gulaszem po polsku, zupą czosnkową, plackami po węgiersku, ruskimi pierogami, chlebem ze smalcem, a do tego tradycyjnym kiszonym ogórkiem. Na deser ciasto drożdżowe ze śliwką, jabłka w cieście lub prażone.

– Najbardziej smakowały: zupa czosnkowa i placki po węgiersku – mówi Wioletta Koźbiał kierownik polskiej ekipy. Delegacje z innych państw nie mogły nadziwić się na ile sposobów można przyrządzić jabłka. – W tym roku smakoszy dobrej kuchni nie zabrakło. – Miło nam było słyszeć słowa, że na polskie jedzenie mieszkańcy Szigetszentmiklos czekali cały rok – dodaje pani Wioletta. Winem ze zbrodzickiej winnicy „Nobile Verbum” częstował Jacek Tarkowski.

Buskie stoisko ozdobiły domowe przetwory np. ogórki marynowane, marynowane grzyby, soki jagodowe i jeżynowe. Na ciekawą prezentację buskiego stoiska wpływ miały nie tylko elementy wizualne, ale i foniczne – przyśpiewki, które panie wykonywały z nie lada wdziękiem umilały degustację.

Każde z państw biorących udział w festiwalu Steinheim (Niemcy), Gorna Oryahovica (Bułgaria), Kocani (Macedonia), Gyergyószentmiklós (Transylwania), gospodarze – Szigetszentmiklós (Węgry), miało swój czas na zaprezentowanie stoiska.

Warto dodać, że delegacje podczas wyjazdu zwiedziły Szigetszentmiklos oraz Budapeszt. Wszyscy zgodnie podkreślają rodzinny klimat festiwalu oraz doskonalą organizację imprezy.

Festiwal był doskonalą okazją do zacieśnienia współpracy miast partnerskich i wzajemnej integracji nie tylko na gruncie samorządowym, ale również kulturowym.

pict0096

Zapraszamy do małej galerii

tekst: busko.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii O Szańcu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.