Figurki

1. W centrum wsi na zachodniej stronie kościoła, stoi metalowy krzyż na niskim cokole kamiennym. Krzyż ten został ustawiony na miejscu drewnianego krzyża z początków XX w.

2. Na placu przed kościołem stoi figura św. Jana Nepomucena z 1810 roku. Figura stoi na wysokim postumencie i schodkowym cokole, otoczona drewnianym płotkiem.

3. Przed Domem Parafialnym, stoi na wysokim postumencie i schodkowym cokole figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia z 1796 roku, odnowiona w 1896r.

4. Przy drodze prowadzącej na cmentarz i w kierunku Młynów na wzgórku otoczonym murem i drewnianym płotem, na postumencie stoi figura św. Floriana. Rzeźba późnobarokowa, zapewnie z drugiej połowy XVIII wieku

5. Przy narożniku cmentarza grzebalnego, stoi na wysokim postumencie i schodkowym cokole figura św. Judyty Tadeusza. Fu\igura pochodzi z 1818 roku. Na postumencie jest wyryty napis trudny do odczytania.

6. Na cmentarzu grzebalnym, na wschód od kaplicy przy murze, stoi figura św. Tekli z 1823 roku. Kolumna figury klasycystyczna, kanelowana, u góry pęknięta, wzmocniona dwoma metalowymi pierścieniami. W rzeźbie brak twarzy, wystają tylko pręty konstrukcyjne. Na zachód od figury stoi kaplica cmentarna z 1876 roku, ostatnio wyremontowana.

7. Przy drodze z Szańca do Młynów, na wzniesieniu Kamieńca, stoi metalowy krzyż na murowanym postumencie i stożkowym cokole. Krzyż pochodzi z 1926 roku. Postument krzyża pękł, co grozi przewróceniem się figury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii O Szańcu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>